Podologia

Podologia (podiatria) jest to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem (także chirurgicznym w wypadku lekarza) chorób stopy i stawu skokowo-goleniowego. To także nauka o kończynach dolnych: bada tkanki i narządy, z których są one zbudowane. Zabiegi podologiczne mają różnoraki charakter i wymagają od osoby praktykującej ten zawód wiedzy z zakresu nauk medycznych, tj.: diabetologia, dermatologia, chirurgia, ortopedia, opatrywania ran, technik zaopatrzenia ortopedycznego (ortezy, wkładki ortopedyczne).

W różnych krajach i to na całym świecie, zakres działań przypisywanych podologii jest bardzo zróżnicowany. W Polsce podologia jest jeszcze dziedziną raczkującą i nie ukształtowaną.

Podolog czyli osoba zajmująca się specjalistyczną pielęgnacją stóp nie jest na pewno lekarzem. Nie jest też osobą zajmującą się kosmetycznym zabiegiem pedicure, a z czym niestety nadal dość często się go utożsamia. Podolog to ktoś pomiędzy tymi osobami.  Jest specjalistą, który diagnozuje chorobę w jeszcze nierozpoznanym dla pacjenta stadium i zaleca mu wizytę u lekarza. Często wykryte nieprawidłowości wymagają dalszych, specjalistycznych badań, dlatego też podolog zaproponuje wykonanie u specjalisty dodatkowych badań pod kątem np. grzybicy, infekcji bakteryjnych, cukrzycy itp.

Z zabiegów podologicznych przede wszystkim powinni korzystać pacjenci ograniczeni ruchowo, dotknięci chorobami skóry, kości i stawów, chorobami przemiany materii (cukrzyca), pacjenci z wadliwym ustawieniem stóp i deformacjami palców (haluksy, palce krogulcze). Oraz z dolegliwościami na stopach, tj.: odciskami, modzelami, brodawkami wirusowymi (kurzajkami), a także wrastającymi i wkręcającymi się paznokciami,  grzybiczymi paznokciami, nadpotliwością stóp, pękającymi piętami.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia przypadków z naszego gabinetu:

  • usunięcie bolesnego odcisku przed i po:

 

IMG_20190415_145715IMG_20181215_163928IMG_20181117_130906

  • pękające i zrogowaciałe pięty przed i po:
  • usunięcie modzeli:
  • korekcja wkręcających się i wrastających paznokci za pomocą klamry ortonyksyjnej przed i w trakcie terapii:

IMG_20181019_112728IMG_20191122_130235

  • oczyszczenie paznokci zmienionych pourazowo oraz klamra tytanowa :

IMG_20191118_203037~2.jpg

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s